Tagi

, , , , , , ,

Dziś daję drugi  wpis  – takie wydanie specjalne – a to tylko dlatego, że dziś jako redemptoryści mamy powód do chluby i radości wspominając życie i wypraszając wstawniennictwa u swojego błogosławionego współbrata – Piotra Dondersa.

Błogosławiony Piotr urodził się 27 października 1809 roku, w Tilburgu (Holandia). Jego rodzice to  Arnold Denis Donders i Petronila von den Brekel. W rodzinie panowała dosyć trudna sytuacja finasowa co blokowało możliwość podjęcia studiów przez Piotra. Chcąc pomóc rodzinie podjął się pracy. Jego marzeniem od dzieciństwa było zostać kapłanem. Duszpasterze w parafii wychodzą mu naprzeciw i pomagają spełnić pragnienie serca. Gdy ma 20 lat rozpoczyna naukę w Niższym Seminarium, a po dwunastu latach, 5 czerwca 1841 roku przyjmuje święcenia kapłańskie.

05.Donders1Rok później wyrusza na misje do holenderskiej kolonii w Surinamie. Od razu przystępuje do pracy duszpasterskiej, którą realizuje aż do ostatniego dnia swojego życia. Regularnie odwiedza pracowników na plantacjach położonych wzdłuż rzek koloni i opowiada im o Bogu – głosząc Ewangelię. Sprawuje tam sakramenty – spowiada, odprawia Eucharystię. W listach, które pisze do Europy wyraża oburzenie na widok nieludzkiego i brutalnego traktowania ludności afrykańskiej, zmuszanej do niewolniczej pracy na plantacjach.

Po cztersnastu latach zostaje przeniesiony do Batavi, by pracować wśród trędowatych. Szuka wsparcia u władz, by zabezpieczyć im właściwą pomoc i opiekę. Prośby pozostają bez echa. Brak odzewu od państwa powoduje, że sam próbuje ich leczyć.  Wszystkimi dostępnymi sobie środkami stara się polepszyć warunki życia trędowatych. Zapał misyjny i niczym niezmordowana energia pomaga mu, by być wśród najbardziej potrzebujących i zaradzać potrzebom chorych, leczyć ich i można powiedzieć, że to wszystko mu się udaje wykonać. Podejmuje się czegoś i robi to od czego wszyscy uciekają, a władze nie chcą mieć nic wspólnego. Staje się przyjacielem niewolników i trędowatych. Jednak w sercu potrzebuje czegoś więcej… Kiedy w roku 1866 Redemptoryści przybywają na misje do Surinamu, Piotr Donders wraz z jednym ze swoich współbraci w kapłaństwie, prosi o przyjęcie do Zgromadzenia. Obaj odbywają nowicjat pod kierunkiem Wikariusza Apostolskiego i składają pierwsze zakonne śluby 24 czerwca 1867 roku.

Piotr już jako redemptorysta wraca  do Batavi i dzięki uzyskanej pomocy od zgromadzenia dla trędowatych może poświęcić więcej czasu dziełu, które od dłuższego czasu pragnął podjąć. Swoją uwagę kieruje w stronę Indian Surinamu i już do do ostatnich chwil swego życia poświęci się pracy dla nich. Chcąc ich jeszcze bardziej poznać i zrozumieć rozpoczyna od nauczenia się ich rodzimych języków i uczenia ich chrześcijańskiej wiary. Mówi im o Bogu i sprawuje tak jak wcześniej cały czas dla nich sakramenty. Czyni to dopóki starczy mu sił i czuje się zobowiązany, aby przekazać rozpoczęte dzieło następcom. Chce, by dzieło rozpoczęte przez niego było dalej kontynuowane.

W roku 1883 Wikariusz Apostolski, chcąc mu ulżyć w pełnionych przez niego już od wielu lat obowiązkach, przenosi go do Paramaribo, a później do Coronie. Jednak po dwóch latach  Piotr wraca do Batavi. I tu na nowo podejmuje dawne obowiązki, które pełni do grudnia 1886 roku, kiedy to stan zdrowia zmusza go do położenia się do łóżka. Po dwóch tygodniach ciężkiej choroby umiera – 14 stycznia 1887 roku. Sława jego świętości rozchodzi się poza granice Surinamu i rodzinnej Holandii, a w Rzymie rozpoczyna się proces jego beatyfikacji, której Papież Jan Paweł II dokonał 23 maja 1982 roku.


Boże, Ty przez błogosławionego Piotra, kapłana, objawiłeś swoje miłosierdzie względem trędowatych, † spraw łaskawie za jego przykładem i wstawiennictwem, * abyśmy, pełniąc posługę miłości względem naszych braci, służyli Tobie samemu. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Polecam świetną książkę o bł. Piotrze wydaną przez wydawnictwo Homo Dei

0025

Myśli o bł. Piotrze zainspirowane były tekstem z tej strony <tutaj>