Tagi

, , , , , , , , ,

Wiele razy uczniowie byli świadkami cudownych uzdrowień i sytuacji – ale nie umieli oni zobaczyć jeszcze wszystkiego, a może byli odporni na to wszystko jeszcze, a może niewidomi. Jezus z wybranej przez siebie dwunastki wybiera trzech i idzie z nimi na górę Tabor – dlaczego? Może chce, by wreszcie przejrzeli? A dlaczego tylko trójkę? Dlaczego akurat Piotra, Jakuba i Jana, a nie innych?

(Mk 9,2-10)
Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden folusznik na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza. Nie wiedział bowiem, co należy mówić, tak byli przestraszeni. I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie. I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa. A gdy schodzili z góry, przykazał im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiając tylko między sobą, co znaczy powstać z martwych.

Piotr to człowiek, który bardzo dużo przeszedł w swoim życiu. My kojarzymy go pewnie z opowiadań czy też filmów jako człowieka bardzo spokojnego, a on był zupełnie inny – to człowiek bardzo nerwowy (może wyniósł to z domu, może z tej sytuacji jaka panowała u niego w rodzinie), ale też czasem bardzo porywisty. To choleryk. Najpierw coś powiedział czy zrobił, a dopiero później pomyślał (może dlatego Jezus aż trzy razy pyta się go o miłość, bo chce, by on wreszcie zaczął myśleć). Ale w tym wszystkim jest coś czego nie można Piotrowi zabrać – to gorliwość. Piotr to człowiek wielkiej gorliwości. To ona spowodowała, że spodobał się Jezusowi (przecież Jezus wcześniej obserwował rybaków jak pracowali) i takiego chciał człowieka – kandydata na pierwszego papieża. To gorliwość spowodowała, że poszedł na górę Tabor. Ta gorliwość została umocniona ogniem Ducha Świętego. I ten, który wcześniej był wielkim tchórzem (a trzeba powiedzieć, że był) stał się wielkim apostołem, który nie bał się umrzeć za Chrystusa, swojego Mistrza i Nauczyciela. To gorliwość sprawiła, że stał się świadkiem Przemienienia! Chcesz zobaczyć Boga? Zacznij być gorliwym! Piotr zaczął widzieć Boga – bo tego bardzo chciał! Chcesz widzieć Boga? Udowodnij to, że bardzo chcesz, a gwarantuje ci, że zobaczysz!

Jan i Jakub to Synowie Gromu (Boanerges). Oni w życiu pałają niezwykłą żądzą zwycięstwa. Gdy wioska samarytańska nie przyjęła Jezusa, to oni chcieli zesłać na nich piorun, by ich zniszczył. Kiedy zapragnęli dostać się do Królestwa Niebieskiego i zasiąść po prawicy i lewicy samego Jezusa to wysłali do Niego swoją mamę, by ona wyprosiła dla nich te miejsca. To są bracia, którzy niewiarygodnie pragną. Mają marzenia, plany i robią wszystko, ale to wszystko (nawet nie zastanawiając się co inni o nich powiedzą), by je spełnić. Masz marzenia? Udowodnij to Bogu, że to jest ważne dla Ciebie – a On je spełni!

Jezus nie bierze ze sobą przeciętniaków ani leniwców, ale ludzi gorliwych. Jezus nie wysłuchuje tych, którzy czekają na Boży znak w życiu, ale tych, którzy się tego domagają, którzy tego strasznie pragną. Bóg przychodzi do tych, którzy niewiarygodnie pragną.

Oni przejrzeli. Zobaczyli Jezusa takiego jakim On naprawdę jest – dlaczego? – bo oni tego bardzo chcieli! Dlaczego nie widzimy czasem Boga i dobra w naszym życiu? Bo tego nie chcemy! Dlaczego tak się dzieje jak się dzieje – bo może już dawno zgodziłem się na zło na szarość, monotonię, a wreszcie na grzech! A przecież może być inaczej!

Oni domagali się zobaczyć Boga i to się im stało! Chcesz zobaczyć Boga? Chcesz przejrzeć? Zapragnij, zawalcz o to!

„Znam Twoje czyny, że ani zimny, ani gorący jesteś. Obyś był zimny albo gorący.
A tak, skoro jesteś letni ani gorący, ani zimny – chce Cię wyrzucić z mych ust.”
(Ap. 3,15-16)

——————————————————————————————-

ZAPRASZAMY NA PASCHALNE REKOLEKCJE INTERNETOWE

0001355151_10