Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Nie mogę się Nią nadziwić. Nie umiem się napatrzeć tak raz na zawsze. Jej ikona teraz jest na moim biurku przez cały miesiąc. Patrzę w Jej oczy i mnie wciąż na nowo i stale pociągają jak żadne chyba inne. Taka nieznana dziewczyna z Nazaretu. Taka nieodkryta i niedoceniona. Prośmy Ducha Świętego, by odkrył przed nami Jej piękno i blask. Najpierw oczywiście się pomódlmy:

Zdrowaś Maryjo,
łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami
i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.
Święta Maryjo, Matko Boża,
módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej.

maria mloda

„ŚWIĘTA PANNO NAD PANNAMI, MÓDL SIĘ ZA NAMI”

Panna nad pannami. Cóż to za słowa, bo tak trochę mało zrozumiane dziś, szczególnie dla nas ludzi XXI wieku. Takie porównanie Miriam może dać nam fałszywy Jej obraz. Na pierwszy bowiem rzut oka możemy ją zobaczyć jako kogoś kto jest „nad, ponad” nami. Taki obraz nad-człowieka. Miriam jednak nigdy nie była i nie jest ponad nami. Ta najpokorniejsza dziewczyna jest taka sama jak my. Świętość bowiem to nie bycie innym człowiekiem czy może latającym nad ziemią i nie znającym życia, bez problemów i trosk codziennych. Co więc właściwie oznacza to Jej imię?

W Starym Testamencie znajdujemy księgę, która jest określona tytułem Pieśnią nad Pieśniami. W języku hebrajskim brzmi ten tytuł nie inaczej jak Pieśń Pieśni. Jest to rodzaj stopniowania. Tytuł tej księgi wskazuje nam na to, że jest to najpiękniejsza Pieśń w Biblii. I teraz popatrzmy na Miriam. Jeżeli Ona jest Panną nad Pannami, to  oznacza to, że Ona jest Najpiękniejszą Panną z wszystkich Panien na świecie. No dobra, a teraz przejdźmy na normalny język. W tym tytule patrzymy na Miriam jako na Najpiękniejszą Dziewczynę Świata. Jak pięknie, by brzmiały te słowa w litanii, którą śpiewamy i którą się przecież modlimy. Maryja nie jest dla nas bowiem kimś odległym – Panią w wielkiego dworu. Ta, która jest Najpiękniejsza jest blisko każdego z nas. Wiesz co – ja to teraz od kilku dni bardzo mocno czuje. Od momentu, gdy podjąłem decyzję o tych rekolekcjach poczułem Jej obecność.

Na czym polega piękno Miriam? Dlaczego ta prosta dziewczyna jest najpiękniejszą z wszystkich kobiet? Po pierwsze Ona taka na pewno jest skoro Bóg właśnie wybrał Ją, by urodziła Jezusa. Bóg ma najlepszy gust. Ona musiała mieć w sobie coś niezwykłego skoro (jak lubił mawiać św. Alfons Maria de Liguori, założyciel redemptorystów) rozkochała w sobie Boga. To jest niezwykłe, gdy o tym myślę. Być tak pięknym, że aż Bóg się w kimś zakochuje. Maryja jako obraz każdego z nas staje się tą na widok której Bóg traci zmysły. Popatrz dziś właśnie tak na Miriam.

Piękno Miriam to piękno serca. Ojcowie Kościoła widzieli w Miriam kogoś o niepodzielnym sercu. Jej serce zawsze było wsłuchane w Boga. Jej serce biło zawsze rytmem człowieka, który wiedział, że jest kochany. Mimo wielu trosk i pewnie pytań, które rodziły się w jej sercu to nie było tam ani chwili zachwiania czy zakłopotania. Mimo wielu chwil próby i bólu, aż do momentu stania pod Krzyżem na którym umierał Jej Syn nigdy nie zwątpiła, że ktoś Ją oszukał, że przegrała życie. Serce zawsze miała oddane Bogu.  To jest Jej piękno. Czyste serce, które ogląda Boga. Tak piękne serce, że Bóg nie mógł się doczekać spotkania z Nią i nie czekał na Jej śmierć tylko jeszcze za życia wziął Ją z ciałem i duszą do Siebie.

Miriam – Jej życie jest zaproszeniem nie tylko dla dziewczyn, kobiet, ale dla każdego kto chce kochać. Jej życie jest tym bardziej zaproszeniem dla wszystkich z połamanymi, chorymi sercami, cierpiącymi na brak miłości. Jej życie to zaproszenie dla każdego z nas.

Miriam chciałbym tak jak Ty. Chciałbym tak bardzo i tak mocno oddać się Bogu. Chciałbym mieć tak czyste serce. Chciałbym tak żyć bez uprzedzeń i narzekań. Chciałbym już w życiu nie wątpić i nie buntować się na to wszystko, co się dzieje. Miriam, taka piękna, najpiękniejsza, módl się za nami.