Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

(Mt 22,34-40)
Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, zapytał, wystawiając Go na próbę: Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy.

Te tekst wydaje się być taki już oczytany, taki znamy, że być może nie robi na nas żadnego wrażenia. Miło się go słucha czy czyta. Tak trudno wydobyć z niego coś nowego, a na pewno coś, co ma stać się żywym ogniem rozpalającym serce. A jednak spróbujmy – niech nas poprowadzi Duch Boży.

Jezus wypowiada te słowa do faryzeuszy, którzy czują się w pewnym sensie ważniejsi od saduceuszy czy też w ogóle innych ludzi. Mam takie wrażenie jakby w tym momencie cieszyli się z porażki innych. I wtedy właśnie kiedy chcą wystawić Jezusa na próbę, a może nawet narazić na kompromitację czy wywołać prowokację On odpowiada, a ta odpowiedź staje się czymś najgenialniejszym na świecie. Jezus daje  prostą odpowiedź, bo wypowiada słowa, które każdy Żyd zna prawie od dziecka. Mówi o miłości. Gdy pytany jest o Prawo mówi o miłości. Ta miłość do Boga, drugiego i siebie samego jest największym Prawem człowieka.

Kochaj Boga – całym sercem, duszą, umysłem. Kochaj Boga wszystkim co masz. Kochaj Boga z tym wszystkim co masz. Kochaj Boga taki jaki jesteś. Nie czekaj na swoje nawrócenie już teraz zacznij Go kochać. Z całym dorobkiem życia. Kochaj z tym jaki dziś jesteś i jak się dziś czujesz. Czy czujesz się jak parszywa świnia lub jak skowronek – kochaj Boga. Nie wybieraj tych momentów, gdy kochasz lub chcesz kochać. Z nadzieją na lepsze i z goryczą w sercu – kochaj Boga. Nie ma nic lepszego niż takie kochanie. Nie ma nic piękniejszego niż to co teraz przeżywasz i powiedzenie sobie, ale przede wszystkim Bogu – Boże, kocham Cię. Powiedz Mu to dziś z największą czułością.

Kochaj drugiego jak siebie. Kochaj tak jakbyś chciał, by inni cię kochali. Kochaj i dawaj to, co sam byś chciał otrzymać. Mów to, co sam byś chciał usłyszeć. Nie czekaj aż ktoś to zrobi pierwszy. Ty zawsze bądź pierwszy w miłości. Pierwszy przebaczaj i pierwszy proś o przebaczenie. Nie czekaj aż się ty zmienisz czy drugi człowiek. Kochaj z całych sił. Kochaj całym sobą. Kochaj całego i bez wybrzydzania czy wybierania. Kochaj tak, żeby cały świat patrzył na ciebie i od ciebie uczył się miłości. Kochaj i nie patrz na innych. Kochaj cały i całego.

Tylko ten kto poczuł się kochany przez Boga może tak na serio i bez ściemniania kochać. Kto poczuł rany swojego grzechu i doświadczył ogromniej czułości Boga w tym momencie – jest w stanie kochać. Kto doświadczył mocy przebaczenia potrafi kochać.

I na koniec. Dziś zobaczyłem zdanie, które Piotrek Żyłka napisał na facebooku: „Boga nie interesuje zbytnio, czy w Niego wierzymy. Bardzo Mu jednak zależy, byśmy Go kochali”. I tak sobie pomyślałem, że to jest genialne. Bo w chrześcijaństwie nie chodzi o to, co my tam mówimy czy robimy, ale czy kochamy. Jeżeli mówię, nauczam, głoszę kazania, wygłaszam rekolekcje czy prowadzę lekcje – czy ja w tym kocham Boga? Dalej idąc czy jak kocham tych do których wypowiadam słowa? Jeżeli nie to wszystko psu na budę – lepiej nic nie mówić. W tym momencie milczenie będzie najlepszym moim kazaniem. Czy ja idąc w niedzielę do kościoła lub jak rano czy wieczorem klękam do modlitwy myślę ile czasu spędzić i co jeszcze odprawić, odbębnić (bo tyle zobowiązań modlitewnych) czy myślę, że idę się spotkać z moją Miłością? Gdy sprzątam dom czy gotuje obiad lub może siedzę długo w pracy – czy potrafię w tym wszystkim kochać Boga?

Gdy kocham to prawo przestaje istnieć. Gdy kocham przestają istnieć nakazy i zakazy. Gdy kocham to wiem, że nigdy nikogo nie skrzywdzę. Gdy czuję się kochany to wiem, że jedyną na to odpowiedzią jest miłość.

Dobrzy ludzie – powiedzcie dziś jak największej liczbie osób o tym kim oni dla was są. Powiedz, odważ się dziś powiedzieć: kocham cię. Odważ się i spraw, że ktoś kto może dziś ma ciężko poczuje się potrzebny. Daj komuś uśmiech. Zostaw złości i pierwszy podaj dłoń. Bądź dziś pierwszy. Miłość jest zawsze pierwsza. Pycha jest ostatnia.