Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , ,

(Mt 23,23-26)
Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać. Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda! Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta.

Przyszedł czas na Dobrą Nowinę. Ewangelia to nie jest głaskanie po główce i mówienie sobie nawzajem: będzie dobrze. Zdałem sobie  z tego bardzo mocno i na nowo sprawę, gdy w niedzielę mówiłem kazania. Nagle, gdy padły słowa: tylko Jezus, jest tylko jedna Ewangelia i tylko jeden Jezus i nie ma żadnego ale, i, no ale przecież takie dziś mamy czasy – zobaczyłem kręcące się głowy w geście niezadowolenia. I to może sprawić, że pojawi się pokusa, by złagodzić słowo albo nawet i słowa Jezusowe. Dziś Jezus wobec tego wypowiada słowa: biada! Nawet nie wobec sytuacji, ale wobec mnie konkretnego człowieka.

Przecież jako ksiądz jestem uczonym w Piśmie. Uczę przestrzegania prawa więc jestem faryzeuszem. Jednak to co najbardziej może mnie charakteryzować i dziś nie chcę wobec tego uciekać to przede wszystkim jestem obłudnikiem. Codziennie staję przy ołtarzu, wygłosiłem już pewnie tysiące kazań, konferencji, poprowadziłem tyle już katechez nie licząc nauk wygłoszonych w konfesjonale w których mówiłem co należy robić, a czego unikać. W pewnym sensie jestem specjalistą od życia moralnego – mam gotowe odpowiedzi na wiele pytań (na szczęście nie na wszystkie!). Tak jasno i stanowczo mogę się wypowiadać wobec wielu postaw ludzkich. Tak łatwo przychodzi mi oceniać innych i ich postępowanie niemoralne. Tak prosto przychodzi mi innych przekreślać i wskazywać im grzeszne wybory. Tak zupełnie bez przeszkód idzie mi widzieć grzechy innych. Co za obłuda mną kieruje – gdy widzę drzazgi w oczach innych sam nosząc wielkie belki i ich zupełnie nie dostrzegać. Ca za obłudnik ze mnie, gdy innych karcę i kiwam na nich głową sam nie widząc swojego życia, grzechów i postępowania. Jak łatwo przychodzi mi się oburzać obojętnością wobec Boga sam jednocześnie robię to tak często z zimną krwią.

Dobra Nowina, którą dziś Jezus kieruje do mnie to przypomnienie mi właśnie tych prawd. Boję się pomyśleć, co mogło by ze mną być gdybym nie usłyszał tych słów i nie zobaczył siebie i swojego życia w świetle tego co mówi Jezus dzisiaj do mnie. Biedy ja człowiek, który tak żyje. Nawet nie wiem czy w tych słowach jest pokora czy wybujałe słowa, które mają zrodzić w czytelniku myśli – och jaki to odważny kapłan, nie bojący się prawdy. Sam nie wiem. Jak trudno dziś mówić o swojej relacji i o tym, co robi Jezus w moim życiu, by przypadkiem nie mówić o sobie tylko o Jezusie. Jak dziś głosić Jezusa, by nie błyszczeć słowem, a tylko Nim? Przecież tak łatwo dziś głosić siebie i to tak na dodatek, że ludzie będą wpatrzeni w kaznodzieję, a nie w tego Którego on ma głosić. Jak łatwo dziś przychodzi pokusa, by mówić też tak, by cię ludzie chwalili. Często łapię się na tym, że po skończonym kazaniu chodzą mi myśli – pochwalą czy nie pochwalą, dobre było czy kiepskie. Tak mało jest myśli – nawrócą się, pójdą do spowiedzi, zmieni się coś w ich życiu? Tu zaczyna się dbanie o tą zewnętrzną stronę kubka. Wiadomo, że ona jest ważna, ale najważniejsze jest to co jest w środku. Najważniejsze jest to, by nie zapomnieć, że nie głoszę swoich dyrdymałów, ale Chrystusa i to ukrzyżowanego. Jezusa nie siebie mam głosić.

Nie wiem kim bym był gdyby nie Jezus. Na szczęście On jest większy od każdego i wszystkiego zła. Nie wiem jakbym uniósł ciężar swoich win, gdyby nie On. Wiem, że nie muszę tego nieść – bo On to już raz poniósł na drzewie Krzyża. On każdego dnia daje mi siłę, by wstawać i ciągle iść. Moc krzyża, czyli symbol gdzie słabość zwyciężyła pychę i egoizm pozwala mi zwyciężać.

Dobrego dnia dobrzy ludzie +