Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zdrowaś Maryjo,
łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławiona Tyś między niewiastami
i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.
Święta Maryjo, Matko Boża,
módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej.

ikona_1

WIEŻO DAWIDOWA, MÓDL SIĘ ZA NAMI

Miriam, wybrana przez Boga stoi najbliżej Niego. To dzięki tej niezwykłej bliskości jest dla każdego z nas skuteczną obroną przeciwko atakom złego ducha. Kościół od początku widział w Niej obraz fortecy, która strzeże naszej wiary. W chwilach trudnych i po ludzku tak bardzo niepojętych to ona przychodzi do nas jako umocnienie i obrona. Taką interpretacje tego tytułu widziało wielu świętych. Święty Albert Wielki widział w Miriam wieżę Dawida, bo jak mówił – Ona chroni wszystkich, którzy u niej poszukują schronienia przed niebezpieczeństwem i pokusą. Miriam staje się schronieniem dla każdego z nas przed złem, które wciąż chce porwać nasze serca.

Wieża służy również jako punkt widokowy. Wychodząc na wieżę jesteśmy wyżej i możemy więcej widzieć, a przede wszystkim jesteśmy bliżej nieba. Maryja dziś jest dla nas wieżą, bo po pierwsze chce nas wywyższyć i podnieść z wszystkich naszych słabości. Ona jest tą, która pokazuje mi po raz kolejny jak jestem wielki i ważny – w oczach Boga. Nie muszę sam stawać na palcach i udawać tego kim jestem – wystarczy, że stanę przy Miriam. Po drugie Ona uczy nas patrzenia na świat szerzej. Wyciąga nas z naszych ograniczeń i utartych ścieżek. Uczy nas wychodzenia z naszych „wygodnych światów” i pokazuje, że życie jest o wiele piękniejsze. Po trzecie kiedy zapraszam Miriam do swojego życia to jestem automatycznie bliżej Boga. Nieba staje mi się bliższe i staje się jedynym celem.

Jest jeszcze trzecie rozumienie. Ilość wieży i wielkość mówiły o majętności i potędze miasta. W Jerozolimie była pośród wielu innych jedna wyjątkowa – wieża Dawidowa. Ona służyła nie tylko jako miejsce ochronne miasta, ale strzegła przybytek Najwyższego. Miejsce to było najpiękniejszą budowlą ówczesnego świata. Wieża, więc sama piękna broniła tego co najpiękniejsze. W Księdze Pieśni nad Pieśniami możemy znaleźć taki opis:

Jakaż ty piękna jesteś, umiłowana moja, jaka jesteś piękna! Twoje oczy wyglądają jak dwie gołębice spoza zasłony! Twoje włosy – jak stado kozic, co falują na zboczach Gileadu. Twoje zęby – jak stado świeżo ostrzyżonych owiec wychodzących z wody. (…) Twoje usta – jak wstążeczki z purpury, przesłodkie są twoje usta. Twoje policzki – jak dwie połówki granatu widoczne spoza zasłony. Twoja szyja – jak wieża Dawida, zbudowana solidnie nad całą warownią. Zawieszone na niej tysiące tarcz i cała broń wszystkich wojowników (Pnp 4, 1-5).

Co jest we mnie najpiękniejsze? Moje życie, wiara, miłość i tysiące innych rzeczy i spraw. Maryja strzeże tego wszystkiego przed zepsuciem i roztrwonieniem co we mnie jest świętością. Co dziś dla ciebie jest skarbem? Jeżeli nie chcesz tego stracić to zaproś do tego Miriam.

Miriam, najpiękniejsza kobieto świata, obrono mojego życia życia, warownio moich świętości, módl się proszę za mną do Boga. Nigdy mnie nie zostawiaj. Amen

Zapraszam was jak zawsze do modlitwy. Dziś rozważmy tajemnicę śmierci Jezusa na Krzyżu.